Zainspiruj się starożytnością!

Czasy antyczne to okres pełen pięknych rozwiązań nie tylko w architekturze, ale także urządzaniu wnętrz. Starożytni Grecy, Rzymianie czy Egipcjanie stawiali na piękne dekoracje, które pełne były ogromnej harmonii. Idealnie prezentowały się w przestronnych pałacach możnych władców oraz domach najlepiej sytuowanych. Dzisiaj także można wprowadzić do naszych domów elementy nawiązujące do kultur starożytnych? Oczywiście!

Kolory

Chcąc urządzić wnętrze nawiązujące do starożytności, należy przede wszystkim postawić na stosowane barwy. Grecy, Rzymianie i Egipcjanie szczególnie upodobali sobie takie kolory, jak:

  • ecru;
  • brąż;
  • beż;
  • biel;
  • szarość.

Nie brakowało także złota, które dobitnie podkreślało pozycję właściciela domu. Trzeba jednak pamiętać, aby stosować je ostrożnie. Łatwo bowiem przesadzić, a wtedy efekt wizualnego kiczu mamy jak w banku. Wybierając tkaniny, pamiętali o zieleni, turkusie oraz błękicie.

Materiały

W starożytności stawiano na naprawdę dobre jakościowo materiały. Chcąc więc nawiązać w wystroju wnętrza do tego fascynujące okresu w historii świata, należy wybierać:

  • szlachetne gatunki drewna;
  • kamień;
  • skórę.

Postawić można na skórzaną kanapę.

skórzane kanapy do salonu

designerskie skórzane kanapy

Doskonale sprawdzi się również drewniany stół.

drewniany stół do mieszkania

drewniany stół

Harmonia i umiar

Mimo tego, że starożytni chętnie podkreślali swoje bogactwo, w urządzaniu wnętrz kierowali się przede wszystkim zasadą harmonii oraz umiaru. W konsekwencji każdy, kto chce urządzić wnętrze nawiązujące do minionych przed wiekami czasów, musi pamiętać, aby ilość mebli ograniczyć do minimum, nie decydować się na ogromną ilość dodatków, wybrać jeden element, który będzie w pomieszczeniu dominujący. Zasada symetrii była bardzo popularna zarówno w starożytnym Rzymie, jak i Grecji. Warto wykorzystać także nią. Wystrój symetryczny, harmonijny sprawia, że aż chce się przebywać w danym pomieszczeniu.

Sufit

Inspirując się starożytnością, nie można zapomnieć o odpowiednim wykończeniu sufitu. Ozdobne sztukaterie pomogą przenieść się nam chociaż na chwilę w te magiczne, fascynujące czasy. Wystarczy postawić na listwy, gzymsy lub rozety. Dzisiaj w sklepach znajdziemy zarówno te gipsowe, jak i wykonane z polistyrenu ekstrudowanego. Jeżeli nie musimy oszczędzać, warto postawić na ozdobniki zrobione z granulatu Verofill. Są drogie, ale niezwykle trwałe i odporne na działanie czasu.

Meble

Chcąc umieścić w swoim domu meble, które chociaż trochę nawiązują do starożytności, warto postawić na proste kształty, które nie przytłaczają przestrzeni. Konieczna będzie leżanka przypominająca swoim kształtem tą, na której uwielbiała wylegiwać się Kleopatra.

meble o prostych kształtach

leżanka do mieszkania

Inspiracje starożytnością to naprawdę świetny pomysł na urządzenie domu bądź mieszkania. Pozwolą na stworzenie wnętrza harmonijnego, pełnego spokoju i wytwornej elegancji. To z całą pewnością propozycja idealna dla tych wszystkich, których charakteryzuje wyrafinowany gust i nie zadowoli ich byle co.