Zainspiruj się Skandynawią!

Skandynawia – mroźna, surowa kraina w północnej części Europy. Jej mieszkańcy, ludzie prości, czerstwi i zahartowani, mogliby nas wiele nauczyć w kwestii stylu życia. Także ich sposób na urządzanie wnętrz jest bardzo inspirujący i stał się modny na całym świecie.

Jednym z głównych wyznaczników stylu skandynawskiego jest jasna kolorystyka. W rejonie, gdzie rzadko świeci słońce, warto postarać się, by mimo wszystko zachować w domu jak najwięcej światła. Przez większą część roku Polska także nie należy do miejsc szczególnie słonecznych, dlatego skandynawskie rozwiązania świetnie sprawdzą się i u nas. Biały kolor świetnie komponuje się z naturalną barwą drewna – stół utrzymany w tej konwencji to prawdziwy klasyk.

klasyczny stół do jadalni

klasyczny stół

Skandynawskie meble są znane także ze surowego stylu z wykorzystaniem drewna w roli głównej. We wnętrzach zaaranżowanych w tej konwencji często możemy się natknąć na ławy wykonane ze starych, drewnianych drzwi czy nawet stoliki z palet! Pomysłowość i zmysł praktyczny Szwedów, Finów i Norwegów nie mają granic. Jeśli akurat stajemy przed dylematem, jakie meble do salonu wybrać, warto zastanowić się, czy w naszym domu nie sprawdzi się stylowo obrobiony pień, przerobiony na zgrabny stolik kawowy.

oryginalne ławy do mieszkania

oryginalne ławy

Kolejnym przykładem prostoty, z jaką Skandynawowie podchodzą do mebli, są minimalistyczne łóżka. Bezpretensjonalne, drewniane elementy idealnie pasują do jasnej, słonecznej sypialni, a ich naturalny wygląd działa kojąco na zmysły w chłodne, ponure poranki. Takie łóżko idealnie komponuje się z białą pościelą, w końcu biel i kolory prawdziwego drewna to sztandarowe barwy skandynawskiego stylu.

minimalistyczne łóżka do sypialni

minimalistyczne łóżko

Mieszkańcy zimnego półwyspu po drugiej stronie Bałtyku cenią sobie także wygodę, o ile idzie ona w parze ukochaną przez nich prostotą. Dlatego w ich domach często można natknąć się na tapicerowane retro fotele na drewnianych nogach – dość miękkie i bardzo komfortowe, lecz pozbawione zbędnie luksusowego charakteru. Takie siedzisko często stanowi kolorystyczną przeciwwagę dla wszechobecnej bieli i występuje w bardziej odznaczającym się, choć nigdy jaskrawym i pretensjonalnym, kolorze.

komfortowe fotele do mieszkania

komfortowe fotele

Dla mieszkańców Skandynawii (a więc i dla nas, jeśli chcemy inspirować się ich stylem) bardzo ważną rolę w domu gra oświetlenie. Lampy mogą być utrzymane w tej samej konwencji co większość mebli – jasne kolory i drewniane elementy wzmacniają wrażenie domowego ciepła, gdy za oknem panuje mroźna pogoda. Możliwość regulacji strumienia światła, dana nam w niebanalnej formie, to dodatkowy atut niektórych modeli.

niebanalne oświetlenie do mieszkania

niebanalne oświetlenie

Inna szkoła mówi, że w przytulnych pomieszczeniach dla równowagi przydadzą się stojące bądź wiszące lampy z metalu, utrzymane w tylu industrialnym. Takie rozwiązanie gwarantuje nam dużo światła i doda do wystroju odrobinę nowoczesnego minimalizmu. Metal, choć pozornie nie pasuje do naturalnych materiałów użytych do urządzania wnętrza, może okazać się dopełnieniem, którego to wnętrze właśnie potrzebowało. Ponadto, jak by nie patrzeć, idzie w parze z surową koncepcją domu po skandynawsku.

minimalistyczne lampy

lampy z metalu