Skandynawski styl w nowoczesnych wnętrzach

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim stylu urządzić swoje mieszkanie. Rozważają rozmaite style, które różnią się określonymi cechami. Obecnie niezwykłą popularnością cieszy się styl skandynawski, który przywędrował do nas z Półwyspu Skandynawskiego.

Styl skandynawski to idealne rozwiązanie dla tych wszystkim, którym zależy na stworzeniu mieszkania przestronnego, funkcjonalnego oraz przede wszystkim nowoczesnego. Styl skandynawski jest minimalistyczny, ale jednocześnie trudno odmówić mu przytulności. Stanowi świetne połączenie chłodnego klimatu tamtych rejonów świata z niezwykłą gościnnością ich mieszkańców. Tym, co wysuwa się tutaj na pierwszy plan jest naturalne drewno. Bez niego nie można mówić o stylu skandynawskim.

Podłoga

W stylu skandynawskim drewniane są nie tylko meble. Obowiązkowym elementem aranżacji wnętrz inspirowanej Skandynawią jest drewniana podłoga. Optymalnie jest, jeśli zrobione z drewna deski nie są pokryte żadnym lakierem. Tym, co jest dopuszczalne, jest tylko i wyłącznie bielenie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, możemy postawić na białą kryjącą farbę – jest to jednak ostateczność. Podłogę należy zabezpieczyć lakierem bądź zaolejować.

Okna

Styl skandynawski to rezygnacja z firanek i zasłon. W oknach dostrzec można rolety. To właśnie taki zabieg sprawia, że pomieszczenia wydają się być jasne i niezwykle przestronne. Nie brakuje w nich również naturalnego światła, co jest ich niewątpliwym atutem. Stawia się tutaj na lekkie i delikatne materiały. Najlepszy jest naturalny len, który nie zatrzymuje promieni słonecznych.

Meble

Styl skandynawski to przede wszystkim meble drewniane. Mamy tu łóżka drewniane, zrobione z drewna stoły, krzesła i stoliki kawowe. Idealne są meble wykonane z niebarwionego drewna, które zachowuje swój naturalny kolor.

meble z drewna do sypialni

drewniane meble

Niekrawędziowana naturalna deska to bez wątpienia idealny surowiec na meble skandynawskie. Wybór takich mebli jest ogromny. Charakteryzują się one prostą formą i brakiem zbędnych ozdobników. Nie oznacza to jednak, że są surowe. Łóżka skandynawskie często przykryte są rozmaitymi kolorowymi narzutami, które wnoszą do wnętrza odrobinę ciepła. Dostrzec można na nich także poduchy, które Skandynawowie ukochali.

Światło

Oświetlenie skandynawskie zadziwia swoją minimalistyczną formą. Typowe są tutaj lampy oraz żyrandole wykonane z metalu bądź stali. Popularne są lampy z papierowymi abażurami, które mogą przybierać naprawdę rozmaite kształty. Zawsze są one jednak proste. Metal oraz szkło, które w oświetleniu są tutaj często stosowane, świetnie prezentują się z meblami zrobionymi z drewna.

oświetlenie w stylu skandynawskim do mieszkania

oświetlenie skandynawskie

Styl skandynawski cieszy się obecnie ogromną popularnością. Idealnie sprawdza się w różnych pomieszczeniach. Bez obaw można zastosować go w kuchni, salonie, sypialni, a nawet łazience. Zawsze wygląda pięknie i zachwyca swoją naturalnością. To świetne rozwiązanie dla miłośników natury oraz osób, które chcą mieć wnętrze proste i jednocześnie przytulne.