Nowoczesny salon – na co zwracać uwagę?

Zanim urządzimy salon w stylu nowoczesnym, warto dokładnie zrozumieć co ta nowoczesność w aranżacji wnętrz w ogóle oznacza. Styl nowoczesny, wbrew temu co mogłoby się wydawać, nie należy do bardzo skomplikowanych, nie wymaga wielopoziomowych planów, konstrukcji, czy wymyślnych barw. To po prostu minimalizm, połączony z przestrzenią, prostotą i stonowanymi barwami. To również połączenia i kontrasty, które dopełniają i definiują wnętrze w stylu nowoczesnym.

Najważniejsze przy planowaniu wnętrza w stylu nowoczesnym to zachowanie spójności, bowiem w tym przypadku dużą rolę odgrywa przestrzeń, często otwarta, a więc stworzenie tylko jednego nowoczesnego pomieszczenia jest niemożliwa. Powinny się one przenikać, a konstrukcja i aranżacja całego mieszkania umożliwiać ich wzajemne przenikanie. Szklane ściany, lustra, połączenie salonu z kuchnią i nyżą sypialnianą to częste rozwiązania w stylu nowoczesnym. Nie ma więc możliwości, aby każde z tych pomieszczeń zrobić w innym stylu, bo będzie to po prostu brzydkie i pozbawione gustu.

W takim układzie salon stanowi centrum naszego mieszkania, pomieszczenie, w którym skupia się cała energia i w którym toczy się życie wszystkich domowników. To sposób urządzenia salonu powinien definiować styl pozostałych pomieszczeń. A nowoczesność salonu przejawia się przede wszystkim w kolorystyce, na jaką się zdecydujemy, rodzaju mebli i ich rozstawieniu. Nie zapominajmy też, że nowoczesny salon ma być przede wszystkim ładny, estetyczny, relaksujący, ale wciąż funkcjonalny.

Mismatching

Kolorystyka stylu nowoczesnego jest bardzo ograniczona. Nie występują tu raczej ciepłe barwy, jak zieleń, żółty czy pomarańczowy. Barwy są dość surowe, choć wybór odpowiedniego odcienia i zestawienie go z innym kolorem, może sprawić, że okaże się bardziej przytulny niż czerwień czy wspomniana zieleń. Stawiamy na kolory czarny, szary, biały, różowy, granatowy i wszystkie ich odcienie. Tych samych kolorów używamy w stosunku do mebli. Starajmy się zawsze jako podstawowy kolor wybierać biel, którą zestawiać będziemy z innymi kolorami, aby uniknąć zbyt ciemnego wnętrza. Doskonale będą się prezentować całe białe ściany, a pozostałe kolory uzupełnimy meblami.

31114c2a05173c05d32cb79445c3da91

Pamiętajmy też, że świetny efekt nowoczesny można uzyskać np. poprzez gładkie ściany i chropowate meble. Najlepiej prezentuje się to w kuchni, gdzie na ścianach kładziemy gładkie płyty, zaś fronty szafek wybieramy nierównomierne. Meble nowoczesne powinny być przede wszystkim geometryczne. Zrezygnujmy z obłych kształtów, okrągłych stolików czy foteli. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się narożniki, uzupełniane małymi fotelami lub pufami. W przypadku takiej aranżacji sprawdzą się też zabudowy, jak regały czy szafy we wnękach, a także niecodzienne rozwiązania, czyli półki z książkami wbudowane w narożnik.

Ciekawym rozwiązaniem w przypadku stylu nowoczesnego są również przezroczyste meble. Sprawdzą się w każdej kolorystyce i doskonale spełnią zasadę przestrzeni. Pamiętajmy też, że wybór sprzętu RTV również ma znaczenie dla wystroju wnętrza. O ile sprzęt audio można ukryć, o tyle czarny telewizor na środku ściany powinien pasować kolorystyczne do całej reszty.