Najdroższe meble, o kontrowersyjnym wyglądzie

Są meble, które znalazły swoje miejsce nie tylko w salonach i na miękkich dywanach, ale też… na liście najdroższych mebli świata. Z tego rankingu od lat nie znika m.in. XVIII-wieczna szafa Badminton. Nad jej tworzeniem przez 12 lat pracowało 30 rzemieślników. Ten wysoki na niemal 4 metry drewniany mebel ozdobiony jest kamieniami szlachetnymi i został sprzedany za rekordową cenę ponad 36 milionów dolarów. Fantazji, a przede wszystkim środków, nie brakowało również twórcom stołka, który odnaleźć można w chińskim mieście Kunming. Stołek wyróżnia się tym, że wykonany jest… tylko i wyłącznie ze złota, a dokładnie – ze złotych sztabek. Ważące 50 kilogramów krzesełko wycenia się na 1,3 mln dolarów. Takich drogocennych mebli jest dużo więcej, o ich wartości decyduje przede wszystkim kruszec, z jakiego zostały wykonane, więc ta cena tak bardzo nie zaskakuje.

Jednakże do listy najdroższych mebli świata wciąż dołączają nowe konstrukcje – już nie złote czy ozdobione rubinami, ale np. zrobione z tworzywa lub z metalu. Ich niebotyczne ceny często są umotywowane nazwiskiem projektanta. Takie designerskie kompozycje znajdują coraz więcej zwolenników. Na szczęście stoły, łóżka, dekoracje i inne akcesoria, które pomogą urządzić nowoczesny apartament, odnaleźć można nie tylko na aukcjach, gdzie bez miliona dolarów lepiej nie wchodzić, ale też w ekskluzywnych sklepach i salonach meblowych.

Jakie meble wybrać do salonu, żeby wyglądał minimalistycznie, a przy tym nowocześnie? Projektanci mają na to pytanie wiele odpowiedzi. Jedną z nich są akcesoria z metalu. Kilka lat temu za tworzenie mebli zabrał się m.in. Brad Pitt. Chcąc trafić na rynek dóbr luksusowych, aktor zaprojektował m.in. stoliki kawowe ze szkła i stali nierdzewnej, drewniane asymetryczne szafki czy fotele będące kwintesencją minimalizmu i nowoczesności. Jeśli komuś spodobałaby się wizja aktora-projektanta, to musiałby jednak sięgnąć do kieszeni po kilkaset tysięcy dolarów. Można również – idąc tropem mebli designerskich i ekstrawaganckich – poszukać czegoś równie ekskluzywnego, ale w przystępnych cenach. Poszukajmy więc…

Patrząc na niektóre nowoczesne meble, niejeden z nas uznałby, że świat stanął na głowie. Na głowie można nie tylko stanąć, ale i… usiąść – dzięki projektowi krzesła Cabeza. Aluminiowa głowa to nie tylko design, ale też funkcjonalność, gdyż służyć może ona zarówno jako krzesełko, jak i jako nowoczesny stolik do kawy.

nowoczesny stolik do kawy do mieszkania

nowoczesny stolik do kawy

Aluminium jest mocno wykorzystywane przez współczesnych projektantów. To tworzywo, które daje wrażenie nowoczesności i przywodzi klimat loftowych aranżacji. Metal te jest na tyle elastyczny, że można z niego wyczarować niesamowite konstrukcje – z aluminium powstają minimalistyczne stoły, nowoczesne krzesła, ale surowość tego tworzywa sprawia, że wykorzystywane jest ono również przy konstruowaniu różnorodnych lamp, wieszaków i innych dekoracji, które razem z nietypowymi meblami tworzą designerskie wnętrza.

minimalistyczne stoły z aluminium

minimalistyczne stoły

nowoczesne krzesła z aluminium

nowoczesne krzesła

Meble spełniają współcześnie nie tylko funkcję użytkową. Mogą być dekoracją, wyznacznikiem statusu, ale też formą wyrażania siebie – szczególnie, jeśli postawimy na projekty kontrowersyjne czy ekscentryczne. Granicą tutaj jest tylko wyobraźnia, no i może jeszcze pieniądze, jeśli wymarzymy sobie np. szafę Badminton…