Jaki fotel wypoczynkowy wybrać?

Nie ma świecie osoby, która nie marzyłaby o wyciągnięciu się w wygodnym fotelu po całym dniu pracy. Ponadto fotel, w przeciwieństwie do kanapy, kojarzy nam się bardziej szlachetnie, dostojnie. To w nim zasiadali wielcy pisarze, jak Hemingway czy Sienkiewicz albo politycy, jak Roosevelt i Churchill. W końcu to fotel kojarzy nam się z czytającym gazetę i popalającym fajkę dziadkiem. Fotel wypoczynkowy to nie tylko wygoda, ale również niepowtarzalny charakter wnętrza, który wiąże się wyłącznie z relaksem i wypoczynkiem.

Podstawową cechą odróżniającą fotel wypoczynkowy od tych zwykłych, przeznaczonych jedynie do siedzenia, jest przede wszystkim wygoda. Fotel wypoczynkowy zazwyczaj jest dużo większy, może się dodatkowo rozkładać, jest przytulny i komfortowy, a do tego popołudniowa drzemka w nim to czysta przyjemność. Można w nim siedzieć wygodnie godzinami, czytać książki bez opamiętania czy wieczorem zawinąć się w kocyk i obejrzeć w nim film z lampką wina. Nie ma więc wątpliwości, że fotel wypoczynkowy to marzenie, niekiedy skryte, każdego z nas.

Duże wymagania

Fotel wypoczynkowy jest zazwyczaj dużo wyższy od tych tradycyjnych do siedzenia i to nie tylko pod względem oparcia, ale również oddalenia siedziska od połogi. Ma dużo szersze siedzenie i podłokietniki, ale przede wszystkim o wiele miększe siedzisko. Jak w modelu Oldstyle Contour:

1_max

Pewnie nieraz zdarzyło się wam siedzieć w niskim, twardym fotelu, gdzie jedyne o czym byliście w stanie myśleć to, żeby jak najszybciej wstać.

Pamiętajmy, że przy wybieraniu fotelu wypoczynkowego zwrócić uwagę na indywidualne dopasowanie mebla. Zanim zdecydujemy się na zakup, powinniśmy zasiąść wygodnie w każdym branym pod uwagę modelu. Fotel nie może być za wysoki, co oznacza, że siedząc w nim powinniśmy swobodnie dotykać stopami podłogi. Wysokość zagłówka i podłokietników także powinny umożliwiać nam swobodne i wygodne siedzenie. Jako przykład fotel Jajo Denim:

1_max (1)

Dobrym wyborem będzie fotel z regulowanym ustawieniem i jednego i drugiego. W niektórych fotelach jest to niemożliwe, ale coraz częściej producenci wyposażają meble w taką funkcję, choćby jako dodatkową opcję.

Pełen rozkład

Fotele rozkładane to też doskonałe rozwiązanie, kiedy na co dzień potrzebujemy większej przestrzeni w pomieszczeniu, a wieczorami marzymy o tym, żeby się wygodnie rozłożyć lub potrzebujemy dodatkowego łóżka dla gości. Przy kupowaniu takiego rodzaju mebla najważniejsze jest jego wypełnienie. Nie może być bowiem tak, że wygodny do siedzenia, po rozłożeniu okaże się twardy, jak deska lub co gorsza będziemy się w niego zapadać.

Stelaż mebla powinien być wykonany z litego drewna lub stali. Nie będzie on należał do najlżejszych, ale z pewnością będzie bardzo stabilny. Meble tapicerowane zazwyczaj wypełnione są sprężynami – najlepsze będą sprężyny kieszeniowe, takie jak łóżkach, które zapewnią najwyższy komfort. Kolejną warstwę stanowi wypełnienie z włóknin. Te nie powinny być ani za twarde, ani za miękkie. Na koniec kładziona jest pianka poliuretanowa, która przykryta jest obiciem. Niestety, często producenci pomijają tą ostatnią warstwę, przez co meble są po prostu niewygodne.

Jeśli nie decydujemy się na opcję rozkładaną, warto przemyśleć fotel z podnóżkiem, na którym wygodnie ułożymy nogi:5_max.