Jak zaaranżować pokój dla dziecka?

Pokój dziecięcy to miejsce naprawdę specyficzne. Urządzając je, trzeba kierować się nie tyle własnym gustem, co oczekiwaniami pociechy. Do tego dochodzą względy praktyczne, które nie mogą zejść na dalszy plan.

Urządzenie dziecięcego pokoju to wielkie wyzwanie, z którym nie radzi sobie wielu rodziców. Tymczasem warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby przestrzeń dla pociechy prezentowała się naprawdę ciekawie, a jednocześnie przypadła jej do gustu.

Kolory

Pokój dziecięcy powinien być miejscem jasnym. Lepiej nie malować więc ścian na ciemne i intensywne kolory, które mogą przytłaczać i sprawiać wrażenie mroku. To samo tyczy się zasłonek wieszanych w oknach oraz umieszczanego na podłodze dywanu. Wielu rodziców stawia na ciemne kolory, motywując to tym, że są one bardziej odporne na zabrudzenia. Tymczasem wystarczy wybrać dobrej jakości farby, które bez obaw można zmywać wodą. Jest to lepsze rozwiązanie, które pozwala stworzyć jasny i przytulny pokoik dziecięcy.

Sprzęty – jaki materiał?

idelane łóżko do pokoju dziecięcego

łóżko dla dzieci

Wielu rodziców decyduje się kupić meble wykonane z plastiku. Tyczy się to zwłaszcza krzesełek oraz stolików. Wydaje im się bowiem, że są to jedyne bezpieczne meble dla dzieci. Tymczasem bez obaw można sięgnąć również po meble drewniane. Idealnym przykładem są łóżka drewniane, które nie tylko pięknie się prezentują, ale również są trwałe. Dziewczynkom z duszą romantyczki z pewnością do gustu przypadną łóżka z metalu. Szczególnie pięknie prezentują się te z delikatnie zdobioną ramą.  W przypadku małych dzieci duże znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa. Meble powinny być pozbawione ostrych kantów oraz wszelkich zadziorów, którymi dzieci mogą sobie zrobić krzywdę.

Światło

Jest niezwykle istotne w pokoju dziecięcym. Koniecznie trzeba w nim zamontować oświetlenie górne. W pokoju pociechy sprawdzą się kolorowe lampy i żyrandole. Warto jednak pamiętać, aby postawić na barwę lubianą przez dziecko. Jednym z głównych błędów rodziców jest wybieranie tego, co podoba się im, a nie dziecku. A to zawsze rodzi konflikty i prowadzi do tego, że pociecha jest po prostu niezadowolona ze swojego pokoju. Warto do oświetlenia górnego dołożyć również kinkiety oraz lampki. W przypadku maluchów świetnym pomysłem są te w kształcie na przykład księżyca, słoneczka czy zwierzątek. Z pewnością spodobają się dziecku i sprawią, że nocne strachy błyskawicznie wyprowadzą się z pokoju. Jeżeli dziecko chodzi już do szkoły, duże znaczenie ma oświetlenie biurka. Lampka musi być na tyle mocna, aby dostatecznie oświetlić blat roboczy.

oświetlenie do pokoju dziecięcego

idealne oświetlenie

Urządzenie pokoju dziecięcego nie jest proste. Wielu rodziców bardzo się tego boi. Tymczasem wystarczy pamiętać o kilku prostych kwestiach, aby stworzyć swojemu dziecku prawdziwy raj, w którym będzie mogło oddawać się beztroskim zabawom. Pokój ma być dla dziecka jego prawdziwym królestwem, a zadaniem rodziców jest urządzenie go tak, aby mogło się tak stać. Wbrew pozorom nie jest to wcale aż takie trudne.