Jak wybrać nowoczesny żyrandol do salonu?

Salon to miejsce, w którym spędzamy większość naszego domowego życia. To również tutaj przyjmujemy gości i spotykamy się z pozostałymi domownikami. Na dobry wybór żyrandolu składają się dwa czynniki: funkcjonalność i dopasowanie. Pierwszy dotyczy przede wszystkim funkcji, jaką ma pełnić żyrandol w salonie, drugi to nic innego, jak dopasowanie do wystroju wnętrza. Jakie żyrandole królują w salonach?

Żyrandol wciąż stanowi centralny element niemal każdego salonu, niezależnie czy ostatni raz urządzanego 20 lat temu czy wyposażone przed chwilą. Świadczy to o tym, jak ważną funkcję w życiu domowników stanowi dobre oświetlenie najważniejszego pomieszczenia w domu. Wybór właściwego żyrandola może wydawać się banalny na pierwszy rzut oka, ale tylko pod warunkiem, że wiemy czego szukać. Najważniejszymi wyznaczniki, którymi powinniśmy się kierować w poszukiwaniach jest wystrój naszego salonu, a także rodzaj oświetlenia, jaki powinien dawać żyrandol.

Kształt i rozmiar

Pomimo fascynacji nowoczesnością w wielu, również nowych domach, wciąż królują klasyczne żyrandole. Jednak wybór żyrandola powinniśmy planować już na etapie projektowania salonu, bowiem żyrandol będzie prawdopodobnie najbardziej wyeksponowanym elementem wystroju wnętrza tego pomieszczenia. Pamiętajmy też, że kształt żyrandola powinniśmy dopasować do kształtu pomieszczenia, tak by światło docierało w jego największe zakamarki.

jak wybrać nowoczesny żyrandol do salonu

Niewątpliwie dużym zainteresowaniem cieszyć się będą żyrandole składające się z kilku żarówek, które możemy włączać w dowolnych konfiguracjach, oświetlając całość pomieszczenia lub jego poszczególne części. Pojedynczy żyrandol będzie świecił raczej punktowo i możemy się na niego zdecydować, jeśli zależy nam wyłącznie oświetleniu jednego punktu, jak np. stolik do kawy, ale montujemy go tylko pod warunkiem, że w salonie mamy jeszcze inny rodzaj oświetlenia.

Nie zapominajmy też o tym, że rozmiar również ma znaczenie. Jeśli do małego salonu wybierzemy duży żyrandol, będzie on dawał efekt miniaturowego pomieszczenia, w którym każdy inny mebel będzie wyglądał, jak wyjęty z domu dla lalek. Za mały rozmiar żyrandola sprawi zaś, że pokój będzie niedoświetlony.

Materiał

Dekoracja jest równie ważna co funkcjonalność. Pamiętajmy więc, że żyrandol może być dopełnieniem całości lub elementem, który będzie wyznacznikiem stylu naszego salonu. Z pewnością podstawowym wyznacznikiem będzie materiał z jakiego żyrandol jest wykonany. Tu do wyboru mamy kilka: kryształ, mosiądz, szkło, tworzywo sztuczne, drewno lub papier. To, na który się zdecydujemy zależy od charakteru i kolorystyki wnętrza całego pokoju. Kryształ i papier będą pasować raczej do surowego pomieszczenia, z kolei drewno czy mosiądz lepiej będą się prezentować w ciepłych wnętrzach.

nowoczesne żyrandole do salonu

Kryształowe żyrandole nie należą jednak do najłatwiejszych w czyszczeniu. Dają jednak poczucie przepychu i zdecydowanie lepiej wyglądać będą w dużych pomieszczeniach, ze względu na dodatkowe odbicia kryształowych elementów. Mosiądz z kolei jest łatwym materiałem w konserwacji i niezwykle żywotnym. Dostępne są w dwóch rodzajach wykończeniach: z połyskiem lub w patynie – matowy.

fot. pinterest.com