Jak wybrać idealny plafon?

Każde wnętrze musi mieć nie tylko odpowiednie meble i inne dodatki, ale również oświetlenie. Bez dobrze wybranego oświetlenia nie ma korzystnie prezentującego się pomieszczenia. Nie można zapominać również o tym, że to oświetlenie pozwala nam komfortowo korzystać z pomieszczenia po zmroku. Wśród rodzajów źródeł światła, które obecnie możemy zastosować w naszych wnętrzach znajdują się plafony.

Idealny plafon to marzenie każdego posiadacza mieszkania, który decyduje się na ten rodzaj źródła światła. Wybór plafonów jest obecnie tak duży, że bez trudu można wybrać model doskonale dopasowany zarówno do charakteru wnętrza, jak i własnego gustu. Pojawia się jednak pytanie czym kierować się przy wyborze, aby nie popełnić błędu.

Idealny plafon

Jeżeli wybieramy plafon na przykład do salonu, w którym znajdują się meble inspirowane, koniecznie musimy postawić na plafon o nowatorskiej formie. Meble inspirowane nie będą bowiem dobrze prezentowały się z plafonem nawiązującym na przykład do starożytnej Grecji. Bez obaw można natomiast sięgnąć po plafon prosty i pozbawiony ozdobników. Taki sprawdzi się dobrze w każdym wnętrzu.

nowoczesne plafony do mieszkania

designerskie oświetlenie

Plafon zawsze należy dobierać do stylu wnętrza. Najrozsądniej jest kierować się zasadą: nowoczesne wnętrze – nowoczesny plafon, klasyczne czy rustykalne wnętrze – klasyczny plafon. Stosując się do tej reguły, można mieć pewność, że wybór idealnego plafonu nie będzie trudny.

Idealny plafon – wielkość

Aby plafon dobrze prezentował się na suficie lub ścianie, należy dobrze dopasować jego wielkość do rozmiaru pomieszczenia. Im większą powierzchnię ma sufit, tym większy powinien być plafon. Niewielki model w ogromnym pomieszczeniu po prosu zginie. Do tego nie zapewni nam dostatecznego oświetlenia. W przypadku małych pomieszczeń zbyt duży plafon może nadmiernie obciążać wnętrze. Tym samym nie da oczekiwanego dobrego efektu.

Idealny plafon – kolorystyka

Obecnie producenci oferują nam plafony wykonane ze szkła w różnym kolorze. Trzeba pamiętać, że wpływa ono na barwę emitowanego światła, a tym samym kształtuje atmosferę w pomieszczeniu. Na uwagę zasługują bez wątpienia modele ze szkła mlecznego, które daje bardzo ciepłą, przyjemną i przytulną barwę światła. Plafony białe będą dawały światło jasne. W efekcie zagwarantują idealne oświetlenie wnętrza. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że pomieszczenie może wydawać się nieco chłodne. Stąd też nie poleca się takich plafonów na przykład do sypialni czy salonu. Są natomiast doskonałym wyborem do pomieszczeń biurowych oraz gabinetów, których spędzamy czas na pracy.1_maxIdealny plafon to plafon dobrze dobrany pod wieloma względami. Udając się do sklepu, warto pamiętać o opisanych powyżej regułach. Stosując się do nich, można wybrać ten idealny, który nie tylko zapewni oświetlenie pomieszczenia, ale również pomoże kreować jego charakter. Z dobrze dobranym plafonem wnętrze może wyglądać naprawdę zjawiskowo.