Jak urządzić mieszkanie w nowoczesnym stylu?

Design to ostatnio bardzo popularne słowo. Nie należy go jednak traktować, jak kolejnego nic nieznaczącego określenia. Design to przede wszystkim perfekcyjne dopasowanie do siebie elementów, tak by ze sobą współgrały, uzupełniały się nawzajem i stanowiły spójną całość, która oddaje charakter domowników i całego domu. Doskonałym przejawem zrozumienia czym jest design jest urządzenie domu w stylu nowoczesnym.

Nowoczesność to przede wszystkim konsekwencja. Tu każdy element musi być przemyślany od początku do końca. Dyscyplina kolorystyczna, a także dekoracyjna to również istotny element stylu nowoczesnego. Tu nie ma miejsca na gromadzenie niepotrzebnych drobiazgów i zbieraczy kurzu. Nie ma też miejsca na wariacje kolorystyczne, ani zabieranie przestrzeni kolejnymi meblami. Nowoczesność to również minimalizm.

Kolorystyka nowoczesnego stylu jest bardzo ograniczona. Dominują raczej chłodne kolory – biel, szarość i czerń. Inna barwa jest dozwolona, a ale powinna stanowić pojedynczy element, zestawiony z którymś z podstawowych kolorów. Świetnie w ich towarzystwie czują mocne barwy, jak: czerwień, granat czy fuksja. Zestawianie ze sobą innych kolorów zaburzy proporcje nowoczesności, która polega przede wszystkim a tworzeniu przestrzeni, a tą kolory jednak ograniczają.

Dość specyficznym w tym wszystkim jest kolor czarny. Pamiętajmy, by nie przesadzać z jego ilością, bowiem może on znacznie ograniczyć przestrzeń, a przede wszystkim przytłaczać i dawać poczucie smutku. Kolor ten powinniśmy graniczyć do sprzętu RTV, jak telewizor czy odtwarzacz muzyki, zwłaszcza że jest to standardowy kolor tych urządzeń. W tym przypadku również powinniśmy być konsekwentni, co oznacza ograniczenie się do jednego koloru. Poza tym będzie on stanowił doskonały kontrast z jasnym pokryciem ścian.

a3b4852dee3052dfd6d43e51ef0a8ea5

Kontrast możemy osiągnąć zestawiając ze sobą materiały o różnej nawierzchni, jak np. gładkie fronty szafek i chropowate wykończenie ścian lub gładkie powierzchnie blatów w łazience i kafle z wypustkami na podłodze i ścianach. Pamiętajmy też, że przezroczyste elementy będą się świetnie prezentować na tle kolorowych, co da poczucie równowagi pomiędzy delikatnym, a trwałym. Przezroczystość to również doskonały sposób na nowoczesność. Przezroczyste krzesła, ściany, a nawet drzwi dają poczucie jeszcze większej przestrzeni i naturalnego światła. Jeśli obawiamy się zbyt małej intymności, można postawić na mleczne szkło, które wciąż zapewnia prześwit, ale nie przejrzystość.

Przestrzeń zapewnią również otwarte pomieszczenia. W nowoczesnym mieszkaniu powinno być jak najmniej ścian. Kuchnia połączona z salonem, otwarta jadalnia i sypialnia oddzielona tylko przeszkloną ścianą. Również otwarty przedpokój pozwoli zaraz po wejściu do mieszkania napawać się dużą przestrzenią.

jak urządziś mieszkanie w stylu nowoczesnym

W nowoczesnym mieszkaniu najważniejszymi pomieszczeniami ą kuchnia i sypialnia. Pierwsza powinna swoim wystrojem przyciągać domowników. Szeroki blat, zachęcający do przygotowywania posiłków i duży stół, przy którym będą spożywane to najważniejsze elementy. Z kolei w sypialni w centralnym miejscu powinno znaleźć się łóżko, najlepiej duże, które samym wyglądem zachęcać będzie do zatopienia się nim.

fot. pinterest.com