Jak gustownie łączyć style?

Coraz więcej osób przykłada naprawdę wielką uwagę do tego, jak urządzone jest ich mieszkanie. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było w naszych wnętrzach szukać jednolitego stylu. Dzisiaj większość z nas stawia na jeden określony styl. Nie brakuje i takich, którzy decydują się w jednym mieszkaniu lub jednym pomieszczeniu połączyć ze sobą dwa style, na przykład klasyczny z nowoczesnym. Pojawia się jednak pytanie jak to zrobić, aby uzyskać ciekawy efekt.

Decydując się na dwa odmienne style, trzeba zdać sobie sprawę z ich innego charakteru. Podstawą do stworzenia wnętrza pięknego i stylowego jest więc ogromne wyczucie. Tylko wówczas jest szansa na to, że uda się wypracować pomieszczenia eleganckie, stylowe i po prostu piękne.

Wybierz styl dominujący

Niezależnie od tego czy stawiasz na meble nowoczesne w połączeniu ze stylem retro czy raczej stylem romantycznym, trzeba pamiętać o jednym: w przypadku łączenia dwóch różnych stylów należy wybrać jeden dominujący. Jest to najważniejszy krok, który pozwoli wyczarować wnętrze eleganckie i takie, które po prostu będzie się dobrze prezentowało. Ogromne ważne jest zachowanie idealnym proporcji. Osobom, które chcą w jednym pomieszczeniu połączyć ze sobą dwa odmienne style zaleca się wyjście od barw jasnych i klasycznych. Sprawdzają się one bowiem w każdym stylu i stanowią doskonałe tło bazowe. Beże, szarości, biel – to wybór, który w każdej sytuacji jest doskonały. Dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje spokój i harmonia. To także kolory, które optycznie powiększają wnętrze. Sprawdzają się w przypadku każdego stylu.

Akcenty kolorystyczne

Dominujące jasne kolory zawsze zasługują na wybrany akcent barwny. Dzięki temu pomieszczenie zyska zdecydowany i wyraźny charakter. I tutaj mamy dwie możliwości: albo postawić na kolory nowoczesne (na przykład srebro), albo na te typowe dla innego stylu. I tak w przypadku na przykład stylu romantycznego będzie to pastelowy róż. Osoby, które chcą ożywić swoje mieszkanie mają dzisiaj do wyboru mnóstwo kolorów. Producenci mebli – zarówno tych nowoczesnych, jak i tych w innych stylach – oferują meble w niemalże całej palecie barw.

Meble w jednym stylu

Decydując się na mieszkanie stylów we wnętrzu, trzeba pamiętać o jednym: meble zawsze muszą prezentować tylko jeden styl. Jeśli decydujemy się na łóżka skandynawskie, to również wszystkie pozostałe meble powinny reprezentować ten właśnie styl. To samo tyczy się dodatków. Jeśli zdecydowaliśmy się postawić na lampy nowoczesne wiszące, nie należy do nich dodawać klasycznych lamp stojących. W ten sposób uda się uniknąć we wnętrzu chaosu.

Połączenie dwóch odmiennych stylów we wnętrzu jest jak najbardziej możliwe. Podejmując jednak decyzję o takim odważnym kroku, trzeba pamiętać, aby stosować się do kilku prostych wskazówek. Wówczas uda się stworzyć wnętrze ciekawe, ale jednocześnie eleganckie i niepozbawione charakteru. W przeciwnym razie powstanie pomieszczenie, w którym od zastosowane eklektyzmu aż boli głowa. A przecież nie o taki efekt chodzi.