Jak czyścić meble tapicerowane?

Meble tapicerowane znajdują się niemal w każdym domu. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że powinniśmy dbać o nie tak samo, jak o ubrania. Regularne czyszczenie zapewni im nieskazitelny wygląd, długą żywotność, a nam oszczędność pieniędzy i poczucie estetyki na stałym, wysokim poziomie. Niestety, czyszczenie mebli tapicerowanych nie należy do najłatwiejszych. Jednak z odpowiednim podejściem, a przede wszystkim z regularnością, szybko uporamy się z tym kłopotem.

Wydaje się, że meble niezależenie od tego, w jakim pomieszczeniu i jakiej jego części stoją, po prostu muszą się brudzić. To zdecydowanie nieprawda. Oczywiście, zupełnie brudu i kurzu nie wyeliminujemy, chyba że na stałe obłożymy meble folią, ale znacznie możemy zmniejszyć ich intensywność. Osiągniemy to przede wszystkim odpowiednim ustawieniem mebli. Unikajmy stawiania ich w miejscach o dużym napromieniowaniu słonecznym, bowiem może to spowodować ich wyblaknięcie. Z kolei zbyt blisko kaloryfera czy kominka sprawi, że będą czernieć lub pokrywać się nalotem. Unikajmy też ustawiania mebli tapicerowanych blisko kuchenek, bowiem mogą się one pokrywać unoszącymi się w powietrzu drobinkami tłuszczu – to częsty błąd szczególnie w małych powierzchniach mieszkalnych.

Musimy też pamiętać, że w zależności od rodzaju obicia, sposób jego czyszczenia będzie zupełnie inny. Inny będzie też rodzaj zabrudzeń najczęściej na nich występujący. Oczywiście kurz i tłuste plamy po jedzeniu są powszechne dla wszystkich rodzajów obić, to inaczej będziemy je usuwać z tych skórzanych, a inaczej z wełnianych, czy sztucznych. Pamiętajmy też, że wybór właściwych mebli i przeznaczenie też ma znaczenie. Do domu, gdzie używane ą z dużą intensywnością przez nas, dzieci i zwierzęta wybierzemy inne meble niż do gabinetu lekarskiego czy kancelarii, gdzie są zdecydowanie mniej narażone na pokrycie sierścią czy pomalowanie kredkami.

267c9fcce5732a8722e5e414ae096bb1

Najważniejsze przy kupowaniu mebli to od razu dowiedzieć się, jaki jest sposób ich czyszczenia. Taką informację powinien zamieścić producent, a na pewno obsługa sklepu też posiada wiedzę w tej kwestii. Zazwyczaj podstawowym zestawem do czyszczenia będzie ściereczka, szczotka, odkurzacz i woda.

Meble z włosiem, jak welur czy aksamit stosujemy roztwór amoniaku w proporcjach jednej łyżki roztworu na pół litra zimnej wody. Substancję wcieramy z włosem, a następnie wyczesujemy szczotką. Z kolei bawełniane pokrycie możemy wyczyścić specjalnie przeznaczonym do tego środkiem w postaci proszku lub pianki, który pozostawiamy na meblu na jakiś czas, a następnie ścieramy białą ściereczką, do momentu, aż nie będzie ona czysta. Jeśli tapicerka zbytnio się zamoczy możemy dosuszyć ją chłodnym strumieniem z suszarki. Przed każdym czyszczeniem mebel należy też dokładnie odkurzyć z pomocą odkurzacza.

5b1943d0d07da8cf059a128d1b75e945

W przypadku trudnych plam stosujemy niemal te same metody, co w przypadku zabrudzeń na ubraniach. Tłuste plamy czyścimy rozpuszczalnikiem, ale z tym powinniśmy być szczególnie ostrożni, ponieważ możemy zniszczyć nawierzchnię, wino usuwamy sokiem z cytryny lub solą, a pozostałe proszkiem do prania z wodą lub mydłem. Raczej unikajmy alkoholu i wszelkich kwasów.