Gięte meble – co to takiego?

Obecnie design mebli jest nieograniczony. Przeszkodą nie jest również funkcjonalność, bo ta z pewnością ustąpiła miejsca formie. Dziś mebel w niecodziennej formie jest wręcz pożądany na rynku, bowiem daje jego właścicielowi coś, co wyróżnia go spośród innych – oryginalność. Gięte meble to nic innego, jak właśnie niepowtarzalna forma. Do tego, wbrew temu co się wydaje, ten rodzaj mebli po raz pierwszy pojawił się w XIX wieku i cieszy się zainteresowaniem do dziś. Łączy bowiem to, co obecnie najbardziej cenione, klasykę i nowoczesność.

Gięte meble dają nieskończoną ilość wzorów i pozwalają na wykorzystanie kilkudziesięciu materiałów, przez co meble nabierają jeszcze większej niepowtarzalności. Po raz pierwszy metody gięcia drewna za pomocą pary wodnej użył niemiecki stolarz Michael Thonet, od którego nazwiska swoją nazwę wziął styl znany do dziś. Rzemieślnik do tworzenia mebli wykorzystał bukowe pręty, a nie klejone warstwowo drewno i postanowił rozmiękczyć je za pomocą pary wodnej. Następnie suszył je w metalowych formach, dzięki czemu wygięty materiał nie pękał podczas tego procesu i uzyskiwał niepowtarzalną formę.

Z czasem biznes Thoneta zaczął się rozwijać, a jego meble zyskiwały coraz większą popularność, głównie za sprawą oryginalności i niewysokiej ceny. W 1849 roku przeniósł się do Wiednia, gdzie podbił serca mieszkańców tamtejszego dworu cesarskiego i rozpoczął masową produkcję mebli pod nazwą Gebruder Thonet. Produkcja skupiała się przede wszystkim na krzesłach, które stały się znakiem rozpoznawczym, a z czasem również na stolikach i wieszakach. Projekt Thoneta otrzymał również brązowy medal na Wystawie Światowej w Londynie. Najsłynniejszym dziełem jest jednak krzesło nr 14, uhonorowane w 1867 roku w Paryżu, które do dziś uznawane jest za egzemplarz kolekcjonerski.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Pomysł Thoneta kontynuowało wiele późniejszych marek, a obecnie meble wykonywane tą metodą są uznawane za klasykę estetyki i dobrego gustu. Co ważne, procesowi gięcia poddawanych było coraz więcej materiałów, przez co otwarte zostały nieskończone możliwości wzornictwa. Oczywiście wciąż największą popularnością cieszą się meble drewniane. Wszystkie te formy doskonale odnajdują się w popularnym dzisiaj stylu nowoczesnym. Najczęściej technikę gięcia wykorzystuje się do tworzenia oparć krzeseł i foteli, a także do tworzenia designerskich nóg od stołów.

W sklepie Quadro.pl znajduje się wiele mebli wykonanych tą techniką. Najczęściej wykonane w niej są krzesła i fotele. Szczególnie polecamy model Angello, w różnych kolorach, z charakterystycznie zagiętym oparciem:3_max

Doskonale też prezentują się hokery, jak model Cebre:1_maxWarto również postawić na stolik z giętymi nogami – model Veneer Plywood:1_max (1).