Co będzie modne w 2017 roku?

Nie ulega wątpliwości, że rok 2017 to będzie rok wielu zmian. Świat przyspiesza, a wraz z nim świat mebli i designu. Co nam przyniesie? Ciężko mieć w tym względzie 100% pewności. Jednak biorąc pod uwagę to, że mody układają się przeważnie na kształt sinusoidy, od klasycznej formy po skrajną nowoczesność, możemy spróbować, jak będzie wyglądał rynek mebli w zaczynającym się właśnie 2017 roku.

Designerskie meble – minimalizm

Czy wyszukane, klasyczne formy pasują do obecnych czasów? Oczywiście, że nie! Tempo życia, ciągłe zmiany i stres w natłoku różnych wymagań, którym musimy sprostać. Wszystko to powoduje, że nowoczesne meble muszą tonować te nastroje. Oczekujemy od nich, żeby nie przytłaczało nas bogactwo zdobień czy szczegółów. Dlatego coraz większym wzięciem cieszą się (i trend ten utrzyma się w tym roku) na przykład minimalistyczne łóżka, które pozbawione są oparć czy poręczy. Składają się jedynie z materaca w prostej ramie oraz zagłówka, wygodnego ale nie oferującego żadnych dodatkowych funkcjonalności. Zamiast tego przy łóżku stawiamy mały nocny stolik z drewna, czy z nawet z metalu. Takie zaaranżowanie sypialni sprawia, że możemy łatwo wyciszyć się po dniu pełnym wrażeń. A niewątpliwa funkcjonalność takiej ascetycznej aranżacji wystarczy nam do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Proste, geometryczne formy będą dominować zarówno w przypadku mebli, jaki i dodatków czy oświetlenia.

Nowoczesne meble – jakie materiały będą modne?

Minimalistyczna sofa czy stół w nowoczesnym wydaniu muszą być oczywiście wykonane z materiałów najwyższej jakości. Nie może być w tym względzie żadnych kompromisów. Meble tradycyjne dają możliwość przykrycia niedostatków materiałowych i ukrycia ich pod bogactwem zdobień czy asymetrycznych szczegółów. Jednak przy prostych, nowoczesnych meblach, nic się nie ukryje. Materiały, jakie będą dominować, to bez wątpienia drewno, zwłaszcza egzotyczne oraz metal. Jednak nie kute żelazo, lecz raczej polerowane na wysoki połysk aluminium lub inne nowoczesne stopy. Również połączenia tych tworzyw będą modne. Kolorystycznie, nie odbiegając od użytych naturalnych materiałów, można osiągnąć bardzo wiele, łącząc różne gatunki drewna z metalowymi elementami.

Designerskie akcesoria

Jeżeli zdecydujemy się na nowoczesne umeblowanie swojego lokum, nie może w nim zabraknąć odpowiednio dobranych dodatków. Muszą być one skompilowane zgodnie z głównym trendem stylistycznym, z którego korzystamy. Jednak trzeba do tego podejść z dużą uwagą. Nie można przesadzić z niczym, również z minimalizmem. Jeżeli nasze designerskie meble są zbliżone do prostokątnych, geometrycznych form, to można spróbować przełamać je jakimś obłym kształtem lampy lub lustrem o falistych krawędziach. Musimy być jednak ostrożni, coś czego użyjemy do przełamaniu schematu, musi być użyte ze smakiem i wyczucie. Surowe skandynawskie łóżko, nigdy nie skomponuje się z kryształowym żyrandolem pełnym przepychu. Ale z drugiej strony patrząc, nadmierna surowość również może być przytłaczająca. Trzeba również zwrócić uwagę na to, żeby wnętrze było ciepłe i przytulne, co również możemy łatwo osiągnąć, stosując na przykład nowoczesne oświetlenie o dziennej barwie światła.