5 rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę, kupując oświetlenie

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia i wystroju wnętrz jest oczywiście oświetlenie. Wybierając je, należy pod uwagę brać szereg elementów, dzięki którym pomieszczenie będzie prezentowało się naprawdę korzystnie.

Niezależnie od tego, czy wybieramy lampę sufitową czy kinkiet, zawsze musimy pamiętać o tym, aby pod uwagę brać przede wszystkim:

  • zastosowanie  oświetlenia – tutaj wyróżnia się oświetlenie ogólne (górny żyrandol), jak i dodatkowe, do którego najczęściej zaliczają się kinkiety oraz lampki biurkowe;
  • rodzaj pomieszczenia – w tym wypadku znaczenie ma to, w którą stronę świata skierowane są okna, jak dużo naturalnego światła wpada do pomieszczenia oraz to, jakie jest jego przeznaczenie;
  • dodatkowe funkcje wybieranych lamp i żyrandoli – niektóre modele wyposażona są na przykład w funkcję ściemniania.

Styl pomieszczenia

To czynnik może mniej istotny, jeśli chodzi o jakość oświetlenia, ale bez wątpienia wpływający na uzyskany efekt wizualny. Jeżeli pomieszczenie jest klasyczne czy wręcz rustykalne, najlepszym wyborem będzie także klasyczna lampa. W przypadku wnętrz nowoczesnych, bez obaw można stawiać na  oświetlenie nowoczesne. Świetnie sprawdzą się wówczas lampy o nowatorskim kształcie. Ciekawą propozycją jest lampa, której wygląd bez wątpienia został zainspirowany budową pająka.

nowoczesne lampy do mieszkania

nowoczesne lampy

Ilość światła naturalnego

Jeżeli jest go mało, trzeba jego brak zrekompensować za pomocą lamp i kinkietów. Warto wówczas postawić na więcej niż tylko żyrandol sufitowy. Może bowiem okazać się, że jest on niewystarczający. W różnych miejscach na ścianie można wówczas umieścić dopasowane stylistycznie do oświetlenia głównego kinkiety. Ich wybór jest obecnie naprawdę ogromny. Z pomocą kinkietu można stworzyć przestrzeń do czytania czy też przyjemny kącik do odpoczynku.

Kolorystyka wnętrza

Istotnie wpływa ona również na ilość lamp. Ciemne kolory zawsze wymagają większego oświetlenia. To właśnie z tego powodu poleca się wówczas połączenie oświetlenia górnego z dodatkowymi wspomnianymi przed chwilą kinkietami lub lampami podłogowymi. Dzięki nim pomieszczenie będzie solidnie rozświetlone, przez co nie będzie sprawiało wrażenia zbyt mrocznego.

Efekt, który chce się uzyskać

To bardzo istotny czynnik, który należy brać pod uwagę, wybierając oświetlenie. Jeżeli chcemy, aby pomieszczenie sprawiało wrażenie nowoczesnego i ładnie rozświetlonego, warto postawić na oświetlenie nowoczesne składające się z kilku elementów. Ciekawą propozycją są tutaj lampy modułowe, które składają się z kilku segmentów. Dzięki nim bez trudu można oświetlić każdy kąt pomieszczenia.

idelalne lampy do mieszkania

lampy modułowe

Rodzaj pomieszczenia

W łazience można zamontować oświetlenie dające delikatne, nieco przyciemnione światło. Podobnie w sypialni. W ten sposób zapewnimy sobie odrobinę intymności. W kuchni pamiętać trzeba o solidnym oświetleniu, które uchroni nas przed skaleczeniami. W salonie przyda się lampa górna oraz kilka kinkietów bądź lampa podłogowa. Dzięki temu nasilenie światła będzie można dostosować do własnych potrzeb i oczekiwań.

Wybór oświetlenia nie jest sprawą prostą. Wystarczy jednak pamiętać o wymienionych przed chwilą elementach, aby bez trudu można było dopasować oświetlenie do wnętrza i własnych potrzeb.